Logopedia

Diagnoza i terapia logopedyczna – Diagnoza logopedyczna polega na ocenie stanu mowy, artykulacji, rozwoju językowego i komunikacyjnego pacjenta. Na podstawie wywiadu, badania i obserwacji specjalista wskazuje źródło problemu i przekazuje zalecenia. Może się zdarzyć, że specjalista zdecyduje o konieczności pogłębienia diagnozy (np. u laryngologa, fizjoterapeuty, psychologa, ortoptyka itp.). Gdy proces diagnostyczny zostanie zakończony logopeda przedstawia swoje konkluzje i proponuje plan terapii wraz z zaleceniami do domu. Kluczowym elementem terapii logopedycznej jest regularna praca w domu. W gabinecie monitorujemy postępy i prawidłowość wykonywanych zadań, przedstawiamy kolejne ćwiczenia oraz ewentualnie modyfikujemy plan terapii zgodnie z potrzebami pacjenta.

Diagnoza i terapia miofunkcjonalna – Diagnoza miofunkcjonalna jest pierwszym etapem terapii i polega na ocenie funkcji ustno-twarzowych (odruchy, siła i napięcie języka, warg i policzków), sposobu połykania (czy pacjent połyka prawidłowo tzn. z właściwym ułożeniem języka), sprawdzeniu nawyków (tor oddychania, parafunkcje) oraz ocenie artykulacji. Podczas diagnozy specjalista przeprowadza wywiad, ocenia również postawę pacjenta i może poprosić o zgodę na wykonanie zdjęć dla celów terapii (dokumentacja fotograficzna jest pomocna w ocenie postępów). Może się zdarzyć, że specjalista zdecyduje o konieczności pogłębienia diagnozy (np. u laryngologa, fizjoterapeuty itp.).

Terapia miofunkcjonalna jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i jej zadaniem jest przywrócenie prawidłowej funkcji mięśniowej. Polega na ćwiczeniu (wzmocnieniu/rozluźnieniu/skoordynowaniu) mięśni warg, języka, policzków, podniebienia. Podczas terapii pracujemy nad prawidłową pozycją spoczynkową języka i warg, uczymy prawidłowego połykania, ćwiczymy oddech i prawidłową postawę. Kluczowym elementem terapii miofunkcjonalej jest regularna praca w domu. W gabinecie monitorujemy postępy i prawidłowość wykonywanych zadań, przedstawiamy kolejne ćwiczenia oraz ewentualnie modyfikujemy plan terapii zgodnie z potrzebami pacjenta.

Terapia miofunkcjonalna skierowana jest do pacjentów (dzieci i dorosłych) z wadami zgryzu, przed leczeniem ortodontycznym, w jego trakcie, a także po zdjęciu aparatu celem utrzymania prawidłowych nawyków. Celem terapii jest przywrócenie prawidłowych funkcji ustno-twarzowych, a także poprawa estetyki twarzy.