Psychologia

W życiu każdego z nas zdarzają się momenty, w których potrzebujemy wsparcia.

Naszym celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której możecie otwarcie mówić o swoich problemach i znaleźć skuteczne rozwiązania
W ramach pomocy z obszaru zdrowia psychicznego oferujemy kompleksowe wsparcie emocjonalne i psychologiczne, pomagając w radzeniu sobie z trudnościami życiowymi, stresem, lękami oraz różnymi wyzwaniami dnia codziennego.

Usługi:

  • Konsultacja psychologiczna
  • Porada psychologiczna dla dorosłych
  • Porada psychologiczne młodzieży i dzieci od 6 r.ż
  • Diagnoza Psychologiczna
  • Interwencja kryzysowa

Konsultacja psychologiczna –  polega na zebraniu początkowych informacji, które dadzą mu wstępny obraz tego, w jaki sposób funkcjonujesz i na czym może polegać Twój problem. Psycholog na tej podstawie będzie mógł zaproponować odpowiednią formę pomocy lub skierować do innego Specjalisty, np. na psychoterapię bądź konsultację psychiatryczną.

Porada psychologiczna – to spotkanie poświęcone znalezieniu rozwiązania konkretnego indywidualnego problemu. Zazwyczaj obejmuje od 3 do 8 spotkań. Klienci często potrzebują wsparcia z radzeniem sobie ze stresem i trudnościami życiowymi w kryzysie. Również nierzadko zgłaszają się do psychologa osoby pragnące zrozumieć lepiej swoje reakcje emocjonalne, poprawić relacje rodzinne, związkowe, czy lepiej funkcjonować w pracy lub w szkole.

Diagnoza psychologiczna – w zależności od rodzaju diagnozy, celu oraz potrzeb pacjenta, wykonywane są inne testy. Podstawą każdej diagnozy, bez względu na wykonywane badanie, jest wywiad z pacjentem. Ważne jest, aby na wizytę diagnostyczną przyjść odpowiednio przygotowanym. Powinno się więc być wyspanym i wypoczętym.

Ogólne cele diagnozy psychologicznej:

  • opis stanu pacjenta i jego funkcjonowania w życiu codziennym,
  • ocena mocnych stron, zasobów oraz trudności danej osoby,
  • wykrycie mechanizmów leżących u podstaw objawów chorobowych,
  • próba odpowiedzi na pytanie czy i jakiego leczenia potrzebuje pacjent,
  • przygotowanie i wprowadzenie zindywidualizowanego postępowania leczniczego i terapeutycznego.

W zależności od rodzaju diagnozy i problemu, z jakim przychodzi pacjent, cele te mogą ulegać zmianie. Niedopuszczalne jest bycie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Specjalista może zlecić dodatkowe testy w sytuacji niejasnych/niejednoznacznych wyników. Poinformuje o tym na wizycie.

INTERWENCJA KRYZYSOWA
Jest to pomoc psychologiczna i zaopiekowanie się przez specjalistę zdrowiem psychicznym osób znajdujących się w trudnej, kryzysowej sytuacji, które potrzebują wsparcia i przywrócenia równowagi. Gdy mają problemy życiowe (rodzinne, zawodowe, społeczne), z którymi sami nie potrafią sobie poradzić. Również korzystają z tej formy pomocy osoby, których dotychczasowe próby rozwiązania problemu okazały się nieskuteczne i czują się coraz bardziej przytłoczeni. Interwecja kryzysowa jest wsparciem dla osób doświadczających żałoby, rozstania, nagłych zmian życiowych lub choroby własnej lub bliskiej osoby. Jest wybierana często przez osoby które chcą pomóc bliskiej osobie np. uzależnionej i nie wiedzą, jak skutecznie ją przekonać do podjęcia terapii.Jeśli czujesz, że jesteś w trudnej, kryzysowej sytuacji. Potrzebujesz wsparcia ponieważ utraciłeś dotychczasową równowagę. Masz problemy, z którymi sobie nie radzisz w życiu rodzinnym, zawodowym czy społecznym. Dotychczasowe próby rozwiązania Twojego problemu są nieskuteczne i czujesz się coraz bardziej przytłoczony. To prawdopodobnie ten rodzaj pomocy jest dla Ciebie. Interwencja jest działaniem psychologicznym mającym na celu przywrócenie równowagi.

Sytuacją kryzysową jest:

  • doświadczenie żałoby/ rozstania/ żalu po stracie
  • nagła zmiana życiowa
  • choroba własna lub członka z rodziny